ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2025 թվականի գործունեության ամփոփ տեղեկատվություն
Զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի՛ գործընկերներ, Փետրվարի 16-ին՝ ժամը 14։00-ին տեղի կունենա ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը։ ՀԾԿՀ նախագահը կամփոփի հանձնաժողովի 2025 թվականի գործունեության արդյունքները և կպատասխանի ձեր հարցերին։ Ասուլիսին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև փետրվարի 15-ը՝ ժամը 12։00-ն գրանցվել այս հղումով՝ https://forms.gle/2HHPKV9mKKUd5QpQ6 Ասուլիսը տեղի կունենա ՀԾԿՀ վարչական շենքում՝ Մյասնիկյան 5/1 (2-րդ հարկի դահլիճ)։
Սույն թվականի փետրվարի 11-ի հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ցանցային և առևտրային կանոնների նոր փոփոխությունները։ Փոփոխությունները միտված են ապահովելու էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հուսալիությունն ու անվտանգությունը։ Մասնավորապես, արևային կայանների արտադրանքի շարունակական աճի պայմաններում էներգահամակարգում գերբեռնումների կանխման նպատակով ամենօրյա ռեժիմով ցանցից անջատվում և (կամ) բեռնաթափում են ատոմային էլեկտրակայանը, Երևանի ՋԷԿ-ի և Արմփաուեր-ի ջերմաէլեկտրակայանները՝ ստեղծելով հնարավոր համակարգային վթարների առաջացման լուրջ ռիսկեր։ Առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվել են կարգավորումներ, որոնց համաձայն Համակարգի օպերատորը կարգավարման գործընթացի շրջանակում կարող է սահմանափակել մինչև 30 ՄՎտ հզորությամբ վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների կիրառմամբ գործող և պետություն-մասնավոր գործընկերության պայմանագրերի շրջանակում միադրույք սակագնային համակարգում գործող գնման երաշխիք ունեցող կայաններից էլեկտրական էներգիայի առաքումն էլեկտրական ցանց։ Միաժամանակ սահմանվել են նշված իրավահարաբերությունների հետ կապված վճարման (փոխհատուցման) մեխանիզմները։ Որոշումներն ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի մարտի 1-ից։
Սույն թվականի հունվարի 21-ի ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց էլեկտրաէներգետիկական մանրածախ շուկայի առևտրային կանոններում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը։ Նշված փոփոխությունների համաձայն՝ սկսած 2026 թվականի փետրվարի 1-ից 1-ական տարով հետաձգվեց մրցակցային շուկա սպառողների համար սահմանված պարտադիր մուտքի ժամկետները։ Կատարված փոփոխությունները միտված են բաշխողի կողմից մեծաքանակ հաշվիչների փոխարինման գործընթացի, ինչպես նաև նշված հաշվիչների շուկայի կառավարման ծրագրի մուտքագրման աշխատանքների առավել արդյունավետ և օպտիմալ իրականացմանը։